پیشگیری و بیماری ها سلامتی

درمان سرگیجه به روش های گیاهی

درمان سرگیجه
نوشته شده توسط Paidar

درمان سرگیجه

سرگیجه چیست؟

سرگیجه در اصطلاح به حالتی گفته می شود که فرد احساس می کند که تمام چیز های دور او در حال چرخش هستند. سرگیجه بیشتر در بیماری های شاخه ی دهلیزی، لابیزنت گوشی و عصب هشتم یا هسته ی مرکزی این عصب دیده می شود.

عوامل سرگیجه

عمال های سرگیجه میتواند کم شدن ناگهانی فشار خون، کم شدن ناگهانی قند خون، بالا بودن فشار خون، کم خونی، بیماری قند، پرکاری تیروئید و ناسازگاری خونی مطرح است.

 

درمان سرگیجه در خانه

توجه از موارد درمان تنها به صورت تکی استفاده شود در صورتی که درمان با انجام یک روش موفق نبود سپس روش دیگر را امتحان کنید.

درمان سرگیجه (روش اول)
برای درمان سرگیجه به مدت یک هفته 50 گرم از آمله ی مقشر را در شیر خیس کنید و بعد از 7 روز آن ها را در شیر خارج کرده و به مدت سه روز هم در گلاب خیس کنید و بعد نرم بکوبید، سپس گل گاو زبان 50 گرم و تخم خرفه 50 گرم و از هر کدام مواد زیر نیز 20 گرم: سنبل الطیب، بادیان، صندل سفید و صندل سرخ و از هر کدام از مواد زیر نیز ده گرم: کهربا، خلال نارنج، دارچین، بهمن سرخ، ابریشم مقرض، طباشیر هندی، بهمن سفید، تخم گشنیز. از هر کدام از مواد زیر 5 گرم: ریشه ی مرجان و مروارید سفته، همه را بسیار نرم بسایید و نیز با آمله ای که از قبل کوبیده ایم و از شربت به یا شربت سیب و یا از هر دو شربت 200 گرم و با 1000 گرم عسل همه مواد را قاطی کرده و ظهر و شب هر نوبت یک قاشق غذاخوری از آن بخورید.

درمان سرگیجه (روش دوم)
هر صبح و عصر هر نوبت 25 گرم شیر خشت را با نیم لیتر یا یک لیتر آب هندوانه قاطی کرده و از آن بخورید.

درمان سرگیجه (روش سوم)
در سه نوبت صبح و ظهر و شب قهوه را با دارچین مثل چای دم کنید و آب قهوه را با عسل یا نبات شیرین کنید و میل فرمایید.

درمان سرگیجه ای که علتش معلوم نیست
برای درمان عود هندی، قیل قراب، هب بلیسان، زرآوند طویل، تخم کرفس، عود بلیسان، قرنفل، تخم کاسنی، تخم کشوث، قسط شیرین، دارچین، زعفران، سنبل، اسارون، اذخرمکی، طباشیر و مصطکی سپس همه مواد را با هم به یک اندازه قاطی کنید و هم وزن همه مواد گل محمدی را به آن اضافه کنید و نرم بسایید و با عسل قاطی کرده تا به صورت خمیری در بیاید و قبل از خوردن هر وعده غذا یک قاشق شربت خوری از آن را بخورید.

درمان سرگیجه در افراد پرخون
برآمدگی عروق پیشانی و شقیقه، رفع سریع سرگیجه، سرخی صورت و چشم ها از علامت های این بیماری است برای درمان اول حجامت کنید و بدن را پاکسازی کنید نظم اخلاط را با جوشانده ی هلیله، آب گشنیز تازه، آب انار، شربت عناب، آب غوره، لعاب اسپرزه و سکنجبین به دست آورید. و از غذاهای شور استفاده نکنید و همچنین از خوراکی هایی که طبعشان گرم است استفاده نکنید.

درمان سرگیجه با طب سنتی

درمان سرگیجه در افراد صفراوی مزاج
علامت های این بیماری سرعت نبض، تلخی دهن، زردی رنگ چهره، حات چرت زدن و وقتی که از خوراکی های خنکی میخورند اثر بهبودی در آن ها ظاهر می شود. در این مواقع خوردن مغز فلوس با ترنجبین، شیر خشت و مخلوط مغز فندق، کوبیده ی پوست هلیله ی زرد، شربت سکنجبین، شربت به لیمو، آب غوره، شربت لیمو، آب انار ترش، آب تمر هندی، آب جوشانده ی شاه تره، گشنیز، آب سیب درختی، موییز و شکر با آب اسپرزه، آب به و سوپ جو نیز مفید است. و همچنین بو کردن گل بنفشه نیز مفید است.

درمان سرگیجه در افراد بلغمی مزاج
علائم آن تندی نبض، مرطوب بودن سطح دهان و آب زیاد در دهان، سفیدی رنگ پوست بدن، سستی، کمبود عطش، سنگینی سر. برای درمان از هر کدام از مواد زیر 5 گرم: بادرنجبویه، مرزنجوش و اسطوخدوس هندی همه مواد را با هم قاطی کرده و دم کنید و آب آن را صاف کنید و با نبات یا عسل شیرین کنید و بخورید. ضمنا اگر شوید خشک، گل بو مادران، مغز ناخنک و گل بابونه را به سر بمالید نیز خیلی مفید است.

درمان سرگیجه به علت ناراحتی معده در افراد بلغمی مزاج
برای درمان پوست هلیله ی کابلی، هلیله ی سیاه و پوست هلیله ی زرد همه را با هم قاطی کرده و نرم بسایید و سه برابر آن کشمش کوبیده یا موییز یا عسل را قاطی کرده و در هر روز یک بار و هر نوبت به اندازه ی یک قاشق مربا خوری از آن بخورید.

درمان سرگیجه به علت ناراحتی معده در افراد صفراوی مزاج
در وقت سیری زود رنجی و تیزی حواس، سرعت نبض، درد بالای معده، کم اشتهایی، تلخی دهانف قی کردن و حالت خفقان بروز می کند. خوراکی هایی که برای این بیماری مفید است: پوست هلیله ی زرد، شربت لیمو، مغز فوث با ترنجبین یا شیر خشت، سکنجبین، آب غوره، سوپ گشنیز، آب تمر هندی، آب جوشانده ی شاتره، آب انار ترش.

درمان سرگیجه در اثر ضربه خوردگی
در این موقع فرد نباید کاری کند که باعث عطسه شود. یک بار از بازوی چپ خون کم کنید و بعد مقداری صمغ عربی ساییده شده را در روغن گل سرخ قاطی کرده و روی حرارت گذاشته و حل کنید و تا گرم است آن را بر سر بمالید و اگر سرگیجه خوب نشد و ادامه پیدا کرد 15 روز بعد پشت هر گوش 5 عدد زالو بگذارید.

درمان سرگیجه با گیاهان دارویی

شما میتوانید تجربیات خود را در بخش نظرات همین مطلب با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید .

پیام بگذارید