اینترنت تکنولوژی طراحی سایت

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر
نوشته شده توسط ابراهیم شجاعی

راهنمای کامل گوگل سرچ کنسول 2019

گوگل وبمستر Google Webmasters یا همان “گوگل سرچ کنسول” امروزی ابزاری بسیار مفید و کاربردی است که گوگل برای وبمستران و مدیران سایت قرار داده تا بتوانند از وضعیت سایت خود در نتایج گوگل مطلع باشند . همچنین آمار دقیقی از میزان ورودی و لینک های ثبت شده و … را نیز در اختیار مدیران سایت ها قرار می دهد .درواقع مدیران سایت با استفاده از این ابزار کاربردی و فوق العاده می توانند وبسایت خود را از نظر سئو آنالیز کنند و در راستای بهینه سازی وبسایت خود برای موتور جستجوی گوگل اقدام کنند .

Google Search Console 2019

شما در گوگل سرچ کنسول می توانید :

 • مشاهده کنید که روزانه چند نفر از طریق گوگل وارد وبسایت شما شده اند .
 • از خطاها و ایرادات وبسایت خود مطلع شوید.
 • ببینید که چه سایت هایی به شما بک لینک داده اند
 • ببینید مطالب وبسایت شما از چه جایگاهی در صفحات گوگل برخوردار هستند .
 • ببینید کاربران برای رود به مطالب وبسایت شما چه کلماتی را جستجو کرده اند .
 • و …

در هر صورت با این ابزار میتوانید بر وضعیت سایت خود در گوگل نظارت داشته باشید و همچنین آن را کنترل کنید . این مقاله راهنمای کامل کنسول جستجو گوگل می باشد که با مطالعه کامل آن می توانید به راحتی در گوگل سرچ کنسول شروع به کار کنید . همچنین اگر یک سئو کار حرفه ای هستید، راهنمایی های پیشرفته این مقاله تاکتیک ها و استراتژی هایی را برای افزایش رتبه به شما نشان خواهد داد. پس تنها چیزی که به آن نیاز دارید کمی حوصله برای مطالعه کامل این مقاله ارزشمند و کاربردی است. در ادامه این مقاله از وبسایت لبخند ما همراه ما باشید …

 

شروع کار با گوگل سرچ کنسول 2019

برای شروع کار به شما نحوه ثبت نام و ورود به کنسول جستجو گوگل ، و در ادامه نیز شما را با بخش های مختلف این کنسول آشنا خواهیم کرد .

در این آموزش ما نسخه جدید گوگل وبمستر یعنی Google Search Console 2019 را در نظر گرفته ایم . چرا که مقالات و آموزش های فارسی زبان در رابطه با این نسخه از کنسول جستجو گوگل بسیار کم بوده و ما نیز سعی داریم با این مقاله به تکمیل اطلاعات شما کمکی کرده باشیم .

 

چگونه سایت خود را در گوگل سرچ کنسول ثبت کنیم ؟

برای شروع وارد صفحه گوگل سرچ کنسول شوید . برای این کار عبارت google search console یا google webmaster tools را در گوگل جستجو کنید و یا از اینجا وارد شوید .

بعد از وارد شدن با صفحه ای مانند تصویر زیر روبرو می شوید . برای استفاده از کنسول جستجو گوگل باید با جیمیل خود لاگین کنید . اگر حساب جیمیل ندارید می توانید با ورود به لینک زیر نحوه ساخت حساب گوگل یا همان جیمیل را یاد بگیرید .

خوب برای وارد شدن در همین صفحه آدرس ایمیل خود را بدون www وارد کنید و بر روی دکمه آبی رنگ “بعدی”  کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید .

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر

بعد از وارد کردن آدرس و رمز ایمیل و وارد شدن با صفحه ای مانند تصویر زیر رو به رو می شوید .

در کادر سمت راست یعنی URL prefix آدرس وبسایت خود را با https:// وارد کنید و بر روی دکمه CONTINIUE کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید .

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر

در این مرحله که Verify ownership نام دارد باید تایید کنید که مالک وبسایت هستید . برای این کار چند روش را در اختیار شما قرار داده که ما راحت ترین روش را درنظر گرفتیم .

از لیست منو ها مانند تصویر زیر منوی HTML tag را انتخاب کنید و کدی که در اختیارتان قرار می دهد را باید در بخش هدر سایت خود در ابتدای تگ head قرار دهید . پس از آن به همین صفحه در کنسول گوگل برگردید و بر روی دکمه Verify کلیک کنید .

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر

برای مثال همانطور که مشاهده می کنید در تصویر زیر ما به بخش ویرایش کد های قالب وبسایت خود رفتیم و کد meta که از کنسول گوگل دریافت کردیم را در ابتدای تگ head قالب وبسایت خود قرار دادیم و سپس قالب را با تغییرات ذخیره کردیم .

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر

اگر مراحل بالا را به درستی انجام داده باشید باید در این مرحله با این صفحه سبز رنگ روبرو شوید . درواقع تا اینجای کار شما با موفقیت وبسایت خود را در کنسول جستجو گوگل ثبت کردید . در این صفحه مانند تصویر زیر روی گزینه GO TO PROPERTY کلیک کنید .

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر

آموزش ثبت سایت در گوگل

بعد از این که روی دکمه GO TO PROPERTY کلیک کردید وارد پنل کنسول وبسایت خود می شوید .

در این مرحله باید سایت مپ sitemap وبسایت خود را به سرچ کنسول گوگل معرفی کنید . به همین منظور از منوی سمت چپ پنل مانند تصویر زیر روی گزینه sitemaps کلیک کنید .

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر

در صفحه باز شده باید آدرس sitemap وبسایت خود را وارد کنید . عموما آدرس سایت مپ سایت ها به این صورت است : example.ir/sitemap.xml

در هرصورت آدرس سایت مپ را وارد کنید و بر روی دکمه آبی رنگ SUBMIT کلیک کنید تا سایت مپ در کنسول جستجو گوگل ثبت شود

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر

درصورتی که سایت مپ به درستی ثبت شود  پنجره ای مانند تصویر زیر برای شما نمایان می شود . در این صفحه روی دکمه GOT IT کلیک کنید .

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر

خب در این مرحله از آموزش میخواهیم شما را با بخش های مختلف گوگل سرچ کنسول 2019 آشنا کنیم .

از منوی سمت چپ مانند تصویر زیر اولین گزینه یعنی Overview را انتخاب کنید .

 

Overview

در بخش Overview  از سرچ کنسول خلاصه ای از آمار وبسایت در دسترس شما قرار می گیرد . خلاصه آماری نظیر تعداد ورودی های گوگل و تعداد لینک های ایندکس شده و .. که بصورت خلاصه در این قسمت به شما نشان داده می شود . جزئیات این آمار در بخش های بعدی در دسترس شماست که در ادامه به آنها هم می پردازیم .

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر

 

Performance

برای ورود به این بخش از منوی سمت چپ کنسول روی گزینه Performance کلیک کنید تا صفحه زیر برای شما باز شود .

پرفورمنس در نسخه قدیمی گوگل سرچ کنسول هم وجود داشت و یکی از بخش های واقعا کاربردی است . در این بخش شما میتوانید ریز آمار وضعیت سایت خود در گوگل را مشاهده کنید . آمار هایی مانند تعداد دفعاتی که لینک سایت شما در گوگل مشاهده شده ، آمار روزانه از تعداد کلیک های دریافتی و ورودی های گوگل  ، آمار تعداد کلیک و نمایش برای تک تک تگ ها و لینک های سایت و …

در این بخش میتوانید ببینید مثلا کدام مطلب و یا کدام تگ از سایت بیشترین ورودی را برای شما به دست آورده و همچنین بالعکس . با استفاده از این آمار و آنالیز آن ها می توانید در جهت بهبود سئو سایت خود استفاده کنید . آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر

Coverage

تعداد مطالب ایندکس شده

خطاها و مشکلات موجود در سایت

تگ های ایندکس شده

چه صفحاتی ایندکس نشده اند

و …

آمار این گزینه ها را می توانید از بخش Coverage مانند تصویر زیر به دست آورید .

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر

 

Mobile Usability

یکی از مسائل حائز اهمیت برای موتور جستجوی گوگل و کاربران ، ریسپانسیو (واکنشگرا) بودن وبسایت است . در بخش Mobile Usability از سرچ کنسول شما میتوانید ببینید کدام صفحات از وبسایتتان ریسپانسیو است و بالعکس . درواقع گوگل آماری دقیق از ریسپانسیو بودن یا نبودن صفحات مختلف سایت در اختیار شما می گذارد . همچنین راهکار هایی را برای بخش هایی که ریسپانسیو نیستند هم در ختیارتان می گذارد .

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر

 

Links

در بخش لینک ها آماری دقیق از لینک های سایت خود را می توانید داشته باشید .

– چه تعداد لینک داخلی در وبسایت وجود دارد و کدام مطالب از مطالب دیگر لینک گرفته اند

– مطالب سایت از چه سایت هایی لینک گرفته اند .

– چند سایت و کدام سایت ها به سایت شما لینک داده اند .

– و اطلاعات دیگر در رابطه با لینک ها را می توانید از منوی Links دریافت کنید .

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول 2019 | گوگل وبمستر

 

کلام آخر

خوب به پایان این مقاله رسیدیم . در مقالات بعدی سعی میکنیم نحوه استفاده از این کنسول برای بهینه سازی وبسایت را آموزش دهیم .

نظرات خود را در رابطه با نسخه جدید گوگل سرچ کنسول در بخش نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید .

 

 

2 دیدگاه ها

 • سلام
  وقتی وارد لینک نقشه سایت میشم جز لینک اصلی چندتا دیگه هم زیرمجموعه داره اون ها هم اضافه کنم؟
  سایت فروشگاهی هست

  • سلام و درود . خیر همون لینک صفحه اصلی کافیه . زیرمجموعه ها بصورت خودکار ایندکس میشن . موفق باشید

پیام بگذارید